אופטיקת חלל נוזלית - עיצוב נוזלים לרכיבים אופטיים בתנאי מיקרו-כבידה

חוקר ראשי: פרופ' מורן ברקוביץ', הפקולטה להנדסת מכונות, הטכניון
שותפים: הטכניון, NASA Ames Research Center

ניסוי זה ידגים לראשונה אי פעם ייצור של רכיבים אופטיים בחלל. ההדגמה חשובה הן לפיתוח יכולות הייצור בחלל (in-space manufacturing) והן כצעד ראשון לטובת יצירת טלסקופי חלל גדולים במיוחד העשויים מנוזלים.
על פני כדור הארץ, רכיבים אופטיים מיוצרים באמצעות תהליכים מכניים של כרסום וליטוש, שהינם כבדים, עתירי אנרגיה, ומייצרים פסולת רבה, ולכן אינם מתאימים לשימוש בחלל. עם זאת, משימות חלל עתידיות (למשל למאדים) יצטרכו להיות עצמאיות לחלוטין ולהיות מסוגלות לייצר רכיבים אופטיים רבים הנמצאים בחללית – מהמשקפיים של האסטרונאוטים, ועד לחיישנים ומצלמות. סוכנות החלל האמריקאית מתעניינת בשיטה כדרך לייצר בעתיד טלסקופי חלל ענקיים, המוגבלים כיום על ידי גודל המשגר שנושא אותן לחלל.
איתן סטיבה ידגים כי באמצעות שליטה במתח הפנים של נוזלים במיקרו כבידה, ניתן לייצר בחלל רכיבים אופטיים באיכות מעולה. באמצעות שימוש בפולימרים, איתן אף ימצק את העדשות הנוזליות ויחזיר אותן לכדור הארץ לאיפיון. הניסוי המדעי יהיה מלווה בניסוי חינוכי בחלל המדגים יצירה של עדשה ממים, וכן ניסוי חינוכי בכדור הארץ שיאפשר לתלמידים בכיתות לבצע ניסוי דומה.

לשאלות ושיתופי פעולה אודות הניסוי - כתבו לנו

הודעתך נשלחה בהצלחה!

רקיע דף הבית

״מעלינו רק רקיע״. אילן רמון ז״ל, 2003.

משימת 'רקיע' היא דוגמא לשיתוף פעולה יוצא דופן בין שלל גורמים והיא מגלמת ערכים של שלום, חדשנות, מנהיגות, ואחריות חברתית. שילוב החלומות שמשימה זו מגלמת בתוכה, וההוכחה כי הכול באמת אפשרי – הם חלק מרכזי מהחזון שלנו.

העדכונים שלנו יביאו אותך צעד אחד קרוב לחלל

!נרשמת בהצלחה

Israel ministary of science
Ramon foundation
Israel space Agency

© כל הזכויות שמורות לרקיע. אתר זה נבנה ע״י Editor X

עב

עב
Space station

עמוד הבית

Girl science

חינוך

מדע בחלל

שידורים מהחלל

אמנות

הכל בחלל

יומן מסע

חנות

Space x

אודות