השפעת תנאי החלל ויראליות פתוגנים חיידקיים - אפיון מנגנון ביטוי גנים בחיידק E.Coli בתנאי מיקרו-כבידה לבחינת תופעות דלקתיות

פרופ' אוהד גל-מור

סלמונלה אנטריקה הינם חיידקים נפוצים, גורמי מחלות באדם ובחיי ואחד מהמקורות העיקריים להרעלות מזון בארץ ובעולם. מחקרים קודמים הראו כי חיידקים פתוגניים אשר גדלים בתנאי חוסר כבידה בחלל, מגבירים באופן מובהק את פוטנציאל האלימות שלהם ואת היכולת לגרום למחלות, אולם המנגנונים אשר עומדים בבסיס תופעה זו אינם ידועים דיים. במהלך משימת רקיע אנו נגדל חיידקי סלמונלה וחיידקים נוספים קרובים פילוגנטית בתחנת החלל הבינלאומית ונעקוב אחר גדילתם תחת תנאים של היעדר כוח כבידה. בנוסף, נקבע (fix) את כלל מולקולות הרנ"א של תרביות החיידקים הגדלים בחלל ונשווה את פרופיל הביטוי של כלל הגנים בתרביות אלה, לתרביות שיגדלו בתנאים זהים על פני כדור הארץ. השוואת קצב ואופן הגדילה וכן השוואה בין פרופיל ביטוי כלל הגנים של תרביות חיידקים שגדלו בחלל לעומת תרביות זהות שיגדלו על פני כדור הארץ, יספקו מיידע רב אודות השפעת תנאי חלל על הפיסיולוגיה של חיידקים גורמי מחלות וביטוי כלל הגנום של חיידקים אלה כולל הפעלת גנים הנחוצים לשם אלימות החיידק.

לשאלות ושיתופי פעולה אודות הניסוי - כתבו לנו

הודעתך נשלחה בהצלחה!

רקיע דף הבית

״מעלינו רק רקיע״. אילן רמון ז״ל, 2003.

משימת 'רקיע' היא דוגמא לשיתוף פעולה יוצא דופן בין שלל גורמים והיא מגלמת ערכים של שלום, חדשנות, מנהיגות, ואחריות חברתית. שילוב החלומות שמשימה זו מגלמת בתוכה, וההוכחה כי הכול באמת אפשרי – הם חלק מרכזי מהחזון שלנו.

העדכונים שלנו יביאו אותך צעד אחד קרוב לחלל

!נרשמת בהצלחה

Israel ministary of science
Ramon foundation
Israel space Agency

© כל הזכויות שמורות לרקיע. אתר זה נבנה ע״י Editor X

עב

עב
Space station

עמוד הבית

Girl science

חינוך

מדע בחלל

חדשות

Space x

אודות

צרו קשר