דף הבית רקיע

אמנות בחלל: משימת האומנות של רקיע

אמנים ישראליים מובילים, הוזמנו ליצור צורות, פעולות ומחשבות חדשות ופורצות דרך אודות המהות האנושית. 

אודי אדלמן, אוצר התערוכה

אודי אדלמן הוא המנהל והאוצר ראשי של המרכז לאמנות דיגיטלית, חולון. מנהל מייסד של המכון לנוכחות ציבורית במרכז. עורך ראשי של מארב, כתב עת מקוון לאמנות ותרבות. בין התערוכות והפרויקטים שאצר "היסטוריות" (2013) אודות 'אמנות מתערבת היסטורית'; "HeLa: תצורות של קיום אנושי" (2014) על המצב הפוסט-אנושי; "כרוניקה>מדינה" (2013-2014) – פרויקט פרפורמנס להקראה ודיון היסטורי בכיכרות ציבוריים; "Action PRL" (2015) – פרויקט מחקר ופרפורמנס במרחב ציבורי בוורשה; "מונומנט/פעולה" (2016-2018) – טרילוגיית תערוכות על אמנות במרחב הציבורי בישראל במהלך המאה ה-20; "ממה אנדרטאות עשויות" (2017) – תערוכה במסגרת הביאנלה ה-11 בקובנה, ליטא; "קירונית" (2019-) תערוכה ופרויקט ציבורי מתמשך; "אטלס לנוזליות ים תיכונית" (2020-) שעוסק במשברי מים סביב הים התיכון.

מחקרו ועבודתו עוסקת פעמים רבות בהיסטוריה באמנות, פעולה ופרפורמנס במרחב הציבורי, ביקורת הטכנולוגיה, מחקר באמנות וחיבורים בין מחשבה אקדמית ופרקטיקה אמנותית.

אודות אוצר התערוכה

אודי אדלמן, אוצר התערוכה

בתחילת שנת 2022, תצא משימת 'רקיע' לחלל, שעל סיפונה הישראלי השני בחלל והראשון בתחנת החלל הבינלאומית – איתן סטיבה. במסגרת זו, ולצד משימות מדעיות וחינוכיות, תתקיים סדרה של עבודות אמנות חדשות בתנאי תת כבידה.

אמנות, על צורותיה השונות, מלווה את המסע אל החלל החיצון מראשית דרכו ופועלת כמנוע לאפשרויות חדשות ולמחשבה אודות המהות האנושית. אמנות שנוצרת לקראת מסעות החלל, מחוץ לכדור הארץ וביחס לחלל ומחוללות דמיון ורעיונות המקדימים את זמנם. האמנות מובילה את הפנטזיה של המסע בחלל ושל האפשרויות שהוא צופן לאנושות. היא הזדמנות לחשוב על הבלתי נודע ועל האדם ולהציב אתגר בעבור המדענים ובעבור עצמנו.

משימת האמנות ב'רקיע' שואפת ליצור צורות, פעולות ומחשבות חדשות ופורצות דרך אודות המהות האנושית והזמן הזה. משימת האמנות מתקיימת בשיתוף המרכז לאמנות דיגיטלית - חולון ובמסגרתה אמנים ואמניות נבחרים הוזמנו לפתח הצעות לעבודות שיתקיימו בתחנת החלל, בתווך התקשורתי, ובמבט הארצי על המסע. האמנים מלווים על-ידי אודי אדלמן, אוצר המשימה וצוות מייעץ. בימים אלה מפותחת סדרת הפעולות והעבודות למסע - בתחנת החלל, על פני כדור הארץ ובמרחב התקשורתי. העבודות יצטרפו כנדבך מהותי בחקר החלל החדש. 

בין הנושאים בהם הוזמנו האמנים לעסוק: הממדים לא אנושיים - האסטרונומי, המולקולרי, הווירטואלי; הגוף האנושי בחלל; פסיכולוגיה של השהות בחלל; סאונד ותקשורת בתחנת החלל; חיבורים למשימות המדעיות והחינוכיות והרחבתן.

אודי אדלמן אוצר משימת האמנות

הדס גור אריה רכזת משימת האמנות

Gravity Drama!

יעל פרנק

אפליקציה שתייצר חוויה תרבותית ומשעשעת בסביבה ממוכנת ופונקציונאלית - סצינות מבויימות וחסרות תכלית יפוזרו במרחב התחנה ויוצגו דרך מסך אייפד

Ground Control

עפרי כנעני

ניווט משותף של רעיונות, דימויים ומחשבות, בין האמנית לאיתן שמציג את האפשרות להכיר ולהבין מקום דרך דיאלוג.

אובייקט בלתי אפשרי

ליאת סגל ויסמין מרוז

פסל מים שיכול להתקיים רק בחלל וישיג את המבנה התלת-ממדי שלו בזכות תנאי חוסר הכבידה

דיאלוג בשמונה ק"מ לשנייה

תנועה ציבורית

סדרת ראיונות אישיים עם האסטרונאוטים שבוחנים את המתח הקיים בין האסטרונאוט עצמו בניגוד לציפייה של החברה מתדמית תפקידו.

וידאו ארט לחלל

קולקטיב של אמניות בדואיות

חליפת מכתבים

יזהר כהן

יומן מסע חזותי - איתן יחלוק עם האמן את מחשבותיו והן יהוו בסיס לאיוריו של יזהר.

כלום בחלל

אהד פישוף

לאורך המאה העשרים, הפכה הטיסה לחלל סמל לתושיית המין האנושי ושם נרדף ליכולתו ההירואית, לפרוץ עוד ועוד גבולות ומגבלות - גיאוגרפיים טכנולוגיים, מדעיים, מחשבתיים, פיזיים וביולוגיים. אסטרונאוטים היו לעלית הנבחרת של הרוח האנושית הראויה להפעיל את המכונה העילאית ביותר שיצר האדם ושנושאת את האדם הטוב ביותר, כחיל החלוץ של המין האנושי הנוסע לפגוש את עתידו.

המשימה כבדה, האחריות אדירה, המחירים גבוהים; יעילות היא הכרח. זמן הוא כסף והזמן בחלל יקר במיוחד.״כלום בחלל״ היא עבודת מופע למצלמה; אקט סמלי של בזבוז הכרחי. במסגרתה יפסיק איתן את כל פעולותיו השוטפות למשך שעה, שבמהלכה לא יעצום את עיניו; לא ידבר או ישוחח; לא יקרא, יכתוב, יאכל, ישתה, או יעסוק בכל פעילות אחרת. הוא לא ינוע מעבר לתנועה הלא רצונית שנגרמת על ידי היעדר הכבידה. הוא ינכיח בהוויתו את ההיפך מייעודו, יהיה ולא יעשה.

מדריך סאונד לתחנת החלל הבינלאומית

מעיין צדקה

אלבום סאונד שייאסף מכמה מקורות בתחנה ויהווה תיעוד קולי של החיים בה.

ציורי חלל

אסד עזי

שדר ארץ לרוחב היקום

ינאי טויסטר ונמרוד אסטרחן

פסל הבנוי מקרני אנרגיה אלקטרומגנטית שתשודר מכדור הארץ ומהתחנה אל החלל ויוצר אמנות מסוג חדש, בלתי נראית וניצחית - פיסול רדיו.

תכשיט חלל

פרדי שחר כסלו

שותפים

המשימה מבוצעת בשיתוף המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון. חלק מהאמנים נתמכים על ידי מועצת הפיס לתרבות ואמנות.

רקיע דף הבית

״מעלינו רק רקיע״. אילן רמון ז״ל, 2003.

משימת 'רקיע' היא דוגמא לשיתוף פעולה יוצא דופן בין שלל גורמים והיא מגלמת ערכים של שלום, חדשנות, מנהיגות, ואחריות חברתית. שילוב החלומות שמשימה זו מגלמת בתוכה, וההוכחה כי הכול באמת אפשרי – הם חלק מרכזי מהחזון שלנו.

העדכונים שלנו יביאו אותך צעד אחד קרוב לחלל

!נרשמת בהצלחה

Israel ministary of science
Ramon foundation
Israel space Agency

© כל הזכויות שמורות לרקיע. אתר זה נבנה ע״י Editor X

עב

עב
Space station

עמוד הבית

Girl science

חינוך

מדע בחלל

חדשות

Space x

אודות

צרו קשר